Hírek / érdekességek

Baranyába eddig több mint 50 milliárd forint fejlesztési forrás érkezett a Magyar Falu Programban

Az elnéptelenedés szempontjából veszélyeztetett magyarországi települések mintegy felében, 1200 helységben sikerült megállítani a népességszám csökkenését a Magyar falu program indulását követő majdnem négy évben - mondta a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos Gyódon csütörtökön.

 

Gyopáros Alpár a baranyai községnek a Magyar falu program támogatásával épült játszóterénél tartott sajtótájékoztatón utalt rá, hogy a kistelepülések több mint fél évszázada az országos népességszámnál nagyobb mértékben veszítenek népességükből, az Orbán Viktor által 2018-ban bejelentett, és 2019-ben indult Magyar falu program nélkül belátható időn belül több száz települést fenyegetett volna a teljes elnéptelenedés veszélye. Statisztikai értelemben a legfontosabb cél az volt, hogy a népességszám-csökkenést megállítsák a kistelepüléseken, de arra senki sem gondolt, hogy ilyen rövid idő elteltével 1200 település lesz, ahol folyamatosan nőni fog a lakosság száma - tette hozzá.

Jelezte, az a feladatuk, hogy a többi "népességszám-csökkenéstől szenvedő" településen is sikerüljön a kedvezőtlen trendet megfordítani. Gyopáros Alpár Gyódról szólva kiemelte, hogy a község Pécs közelségéből adódóan azon agglomerációs települések közé tartozik, ahol a Magyar falu program inkább abban nyújt segítséget, hogy az intézményhálózat alkalmassá váljon a növekvő népesség ellátására. Ilyen feladatok közé tartozik az út- és járdahálózat fejlesztése, a közművesítés, telkek kijelölése, közvilágítás, óvodai, bölcsődei kapacitás bővítése, a közétkeztetés biztosítása -sorolta.

A kormánybiztos a Magyar falu program eredményességére példaként hozta fel, hogy Baranyába eddig több mint 50 milliárd forint fejlesztési forrás érkezett a programnak köszönhetően, a pénzt életminőségjavító intézkedésekre, utak, járdák javítására, intézmények, szolgáltatások fejlesztésére, és egyebek mellett civil szervezetek, egyházközségek támogatására költhették.

Őri László (Fidesz-KDNP), a Baranya Vármegyei Közgyűlés elnöke azt hangsúlyozta, hogy a Magyar falu programmal olyan, helyben megfogalmazott fejlesztési igények kielégítésére nyílt és nyílik lehetőség Magyarországon, azon belül az aprófalvas, 301 települést magába foglaló Baranyában, amire a rendszerváltás óta a legtöbb helyen nem volt mód. A beruházásokkal igyekeznek elérni, hogy a fiatalok ne vágyódjanak el Baranyából, hanem itt tervezzék a jövőt gyermekeiknek, unokáiknak is - mondta.

Schmidt Ferenc (független), Gyód polgármestere beszámolt arról, hogy a község lakossága a duplájára, 800-ra nőtt 1990 óta, ami Pécshez való közelségének és jó adottságainak köszönhető. Hangsúlyozta, Gyód eddig 110 millió forint pályázati forrást kapott fejlesztéseihez a Magyar falu programból, az összeget önerőből nem tudta volna előteremteni.

Medgyesi Antal (független), Gyód alpolgármestere, októberben hivatalba lépő polgármestere arról szólt, hogy a jövőben is szeretnék kihasználni a program nyújtotta pályázati lehetőségeket. Tervezik további utak és járdák felújítását és a faluház energetikai korszerűsítését is - jegyezte meg.

Instagram