Megérintettük a világűrt...
Sikeres volt a Vega Csillagászati Egyesület
magaslégköri ballonkísérlete
Sajtóközlemény
2011. november 2.
Egyedülálló tudományos kísérletre került sor idén október 31-én a nyugati végeken: első ízben sikerült Magyarországról felbocsátott szondával elérni a világűr alsó határait jelentő magasságot.
A Zala megyei Vega Csillagászati Egyesület egy kutatóballont küldött a földi magaslégkörbe. Az Astrotech KKT felbecsülhetetlen értékű támogatásával, 2011. október 31-én, 11 óra 58 perckor a Hegyháti Csillagvizsgálóból (Hegyhátsál, Vas megye) felbocsátásra került hidrogénnel töltött ballonunk, amely hozzávetőleg 27 km-es magasságot ért el 13:20 tájban, és végül Balatonberénynél, kb. 150 méterre landolt a Balatonban 14:13-kor.
A későbbi, részletesebb adatelemzések kimutathatják, hogy esetleg eltérő, akár nagyobb magasságot ért el a ballon. Sodródása közben a műszeregysége folyamatosan gyűjtötte a pozícióadatokat, és felvételeket készített a világűrről és a földfelszínről. Ilyen ballonokkal Európából tudomásunk szerint még nem értek el ekkora magasságot.
ELF és VLF rádióhullámokat is vizsgáltuk. Ezek nagyrészt természetes eredetű jelek, melyeket ebből a magasságból tudomásunk szerint még nem észleltek ballonokkal. Technikai és repülési szempontból ez a magasság már a közeli világűr határa, amelyet Magyarország területéről indított eszközzel először sikerült elérni. A ballon kb. 1,4 kg-nyi mérőműszert vitt magával.
A szerkezet sodródásából a magaslégköri szelek sebességét és irányát mérhettük meg, amelyekről ebből a magasságból viszonylag kevés mérési eredmény áll rendelkezésre. Ezek a szelek befolyásolják például azt, hogy egy kisebb meteorit pontosan hol ér talajt: a meteoritok felkutatását tehát felgyorsíthatjuk a mérési eredmények ismeretében.
Kb. 800 felvételt készítettünk repülés közben a Földről és a világűrről. E felvételek érdekessége, hogy kb. 25 km magasságból a Holdat is sikerült lefényképezni. Ilyen magasságból, Európából még nem készítettek felvételt égi kísérőnkről. A további felvételeken Vas és Zala megye települései, tájai látszanak, illetve a Keszthelyi-öböl, a Balaton és a Bakony, valamint Európa közeli hegyei is felismerhetők.
A közeli világűr alsó határán végrehajtott kísérleteket tagtársaink, barátaink, a VCSE és az Astrotech KKT szponzorálta. Mivel a közeli világűr alsó határa nemzetközi definició szerint 23 km, amit mi meghaladtunk, először jutott csak magyar kéz alkotta eszköz a közeli világűrbe.
Kapcsolatok: Dr. Csizmadia Szilárd egyesületi elnök (vcse@vcse.hu ), illetve Hegyi Norbert
projektvezető (30-4776763, hegyin@gmail.com ).
További információ és háttéranyag: www.vcse.hu/ballon.html